معرفی رشته اسلالوم

مسابقهٔ سرعتی زمان‌محور مارپیچ بین دروازه‌ها یا میل و پرچم‌های نصب‌شده را مسابقه مارپیچ یا اسلالوم (به انگلیسیslalom) می‌گویند.

حرکت مارپیچ، در رشته اتومبیل‌رانی مسابقاتی را به خود اختصاص داده است: مسابقات مارپیچ یکی از انواع مسابقات اتومبیلرانی (موتور اسپرت) است که در این نوع مسابقه بر ایمنی و مهارتهای کنترلی فردی تأکید می‌شود. این مسابقات جزءمسابقات رسمی FIA نبوده و در اغلب کشورهای جهان به صورت لوکال و محلی برگزار می‌شود.

مسابقاتی که در حال حاضر توسط فدراسیون موتورسواری و اتومبیل‌رانی ایران برگزار می‌گردد، تلفیقی از مسابقات اسلالوم و جیم کانا و سولو اسلالوم است که در آن از دنده عقب و پارک و غیره استفاده می‌گردد. در مسابقات مارپیچ، به جای اینکه چندین ماشین همزمان در یک مسیر با هم رقابت کنند، رانندگان به‌طور انفرادی(به انگلیسیTime Trail) با عبور از مسیری که بین پایلونها مشخص شده‌است برای کسب کمترین زمان با هم رقابت می‌نمایند. در اسلالوم بیشتر بر روی هندلینگ و مهارتهای حرفه ‌ای راننده تأکید می‌شود. قوانین اسلالوم معمولاً اجازه شرکت کردن هر نوع اتومبیلی از مدل‌های شهری و استاندارد تا اتومبیلهای مخصوص مسابقات و تقویت شده را می‌دهد. سرعت در این نوع مسابقات از اکثر رشته‌های موتور اسپرت کمتر است، اما سطح فعالیت راننده (میزان چرخش فرمان در دقیقه) و عکس‌ العمل راننده در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند حتی از مسابقات دیگر هم بیشتر باشد که این موضوع ارتباط مستقیم با چیدمان مسیر خواهد داشت. برگزاری مسابقات اسلالوم، علاوه بر بالا بردن سطح کیفی مسابقات داخلی، بر افزایش مهارتهای رانندگان تأثیرگذار است.

دکمه بازگشت به بالا